- Nazwa Szkoły Festiwalu Nauki zostaje zmieniona na: BioCentrum Edukacji Naukowej, zwanej BioCEN. Zatwierdzone zostaje tłumaczenie nazwy na język angielski w brzmieniu: Centre for Innovative Bioscience Education.
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego odstępuje od porozumienia.
- Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego dołącza do grona organizatorów BioCEN, na takich samych zasadach, jak pozostałe strony, podejmując prawa i obowiązki zapisane w porozumieniu.
Zawarte w dniu 30.09.2005 w Warszawie pomiędzy:
- Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, zwanym dalej IICMB, reprezentowanym przez Dyrektora, prof. Jacka Kuźnickiego,
- Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, zwanym dalej IBD, reprezentowanym przez Dyrektora, prof. Jerzego Duszyńskiego,
- Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, zwanym dalej IBB, reprezentowanym przez Dyrektora, prof. Włodzimierza Zagórskiego-Ostoję,
- Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zwaną dalej SGGW, reprezentowaną przez dr inż. Marcina Wiśniewskiego,
- oraz Fundacją BioEdukacji, zwaną dalej Fundacją, reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Joannę Lilpop
Zważywszy na to, że:
– IIMCB, IBD, IBB, FN w dniu 16. 10 2002 zawarły na okres 3 lat porozumienie założycielskie, na mocy którego powstała Szkoła Festiwalu Nauki, zwana dalej SFN;
– Współpraca w ramach SFN spełniła oczekiwania i cele postawione przez jej założycieli;
– Fundacja postanowiła dołączyć do grona założycieli SFN;
– SGGW postanowiła dołączyć do grona założycieli SFN
Strony postanawiają:
Na mocy niniejszego porozumienia strony tworzą SFN. SFN działa na zasadach określonych w niniejszym porozumieniu.
SFN jest przedsięwzięciem samodzielnym, niezależnym od Festiwalu Nauki. Ze względu jednak na zbieżne cele działania Festiwalu Nauki i Szkoły Festiwalu Nauki prowadzona będzie współpraca pomiędzy nimi w obrębie realizacji wspólnych celów.
Niniejsze porozumienie wchodzi w życie w dniu 01.10.2005 roku.
Siedziba SFN jest w Warszawie, na terenie Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Księcia Trojdena 4.
Terenem działalności SFN jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
SFN może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych
§ 7
Celem działalności SFN jest:
– edukacja biologiczna i popularyzacja biologii w Polsce,
– poprawa stanu wiedzy i świadomości roli biologii w społeczeństwie,
– kształtowanie postaw i opinii dotyczących biologii i jej osiągnięć, także w kontekście kariery zawodowej,
– zwiększenie prestiżu instytucji założycielskich
– realizacja szeroko pojętych programów edukacyjnych zleconych przez strony, w oparciu o środki finansowe otrzymane przez strony od krajowych i zagranicznych instytucji..
Cele działania mogą być realizowane poprzez:
– organizowanie i prowadzenie ogólnodostępnych wykładów, szkoleń, pokazów, warsztatów, konferencji i innych,
– opracowywanie materiałów edukacyjnych do nauczania biologii w szkołach wszystkich szczebli, zwłaszcza materiałów dotyczących zajęć i doświadczeń praktycznych na lekcjach biologii,
– współpracę z instytucjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie realizacji zbieżnych celów działalności, w tym współpracę z Festiwalem Nauki.
– współpracę z naukowcami, nauczycielami, dziennikarzami, osobami zainteresowanymi biologią i innymi osobami dla realizacji powyższych celów
Władzami SFN są: Rada Programowa SFN i Kierownik SFN.
Rada Programowa SFN, zwana dalej Radą, jest organem stanowiącym, kontrolnym i opiniującym SFN.
1. W skład Rady wchodzą przedstawiciele stron niniejszego porozumienia, po jednym z każdej ze stron.
2. Nie można łączyć członkostwa w Radzie z pełnieniem funkcji Kierownika SFN.
3. Członkowie Rady nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu.
4. Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa, złożonej na ręce Przewodniczącego, lub śmierci członka Rady.
5. Jeśli Przewodniczący rezygnuje z członkostwa w Radzie, składa on pisemną rezygnację wszystkim członkom Rady.
6. Strona, której przedstawiciel przestał być członkiem Rady zobowiązana jest do wyznaczenia nowego przedstawiciela w terminie 1 miesiąca od daty rezygnacji poprzedniego członka.
7. Członków Rady wymienia załącznik do niniejszego porozumienia, każda zmiana członków Rady wymaga zmiany załącznika.
Przewodniczącym Rady jest przedstawiciel IIMCB. Reprezentuje on Radę na zewnątrz.
1. Rada zbiera się w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na rok, na wniosek Kierownika SFN lub któregoś z członków Rady.
2. Osoba zwołująca posiedzenie Rady informuje o jego miejscu i terminie pozostałych członków Rady i Kierownika SFN pocztą elektroniczną lub telefonicznie, co najmniej na dwa tygodnie przed terminem zebrania.
Rada podejmuje decyzje w formie uchwał jednomyślnie.
Do zadań Rady należy w szczególności:
• Powoływanie i odwoływanie Kierownika SFN oraz ustalanie jego wynagrodzenia;
• Podejmowanie decyzji o zmianach personalnych w SFN;
• Ocena i nadzór nad działalnością SFN, przyjmowanie lub odmowa przyjęcia corocznych sprawozdań z działalności SFN oraz podsumowań finansowych do 31 grudnia roku, którego sprawozdanie dotyczy;
• Ustalanie warunków finansowania SFN przez Strony na najbliższy rok w formie uchwały (par 22)
• Wytyczanie głównych kierunków działalności, opiniowanie planów SFN;
• Podejmowanie decyzji o współpracy SFN z instytucjami krajowymi i zagranicznymi;
• Podejmowanie decyzji o połączeniu z inną instytucją, o przedłużeniu lub o zaprzestaniu działalności SFN (rozdział Likwidacja).
• Rozporządzanie środkami finansowymi, majątkowymi i intelektualnymi SFN po likwidacji SFN
Rada w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
• Wglądu do wszelkich dokumentów dotyczących działalności SFN,
• Dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej SFN.
Kierownik SFN kieruje działalnością SFN i reprezentuje ją na zewnątrz.
Do zadań Kierownika należy w szczególności:
– Wyznaczanie rocznych planów działania SFN
– Dbanie o prezentację SFN i instytucji założycielskich w materiałach i publikacjach dotyczących SFN
– Składanie Radzie co roku rocznego sprawozdania z działalności oraz podsumowań finansowych do dnia 31 grudnia roku, którego dotyczy sprawozdanie.
– Sprawowanie nadzoru nad realizacją zadań i projektów, które SFN realizuje, oraz ich rozliczanie
– Wybór i przeszkolenie osób realizujących działalność SFN, ustalanie wysokości wynagrodzeń osób zatrudnionych do realizacji poszczególnych zadań SFN
– Reprezentacja SFN na terenie instytucji stanowiących strony niniejszego porozumienia
– Opracowanie zakresu oraz programu organizowanych warsztatów i imprez
Kierownik SFN jest uprawniony do:
– dokonywania zakupów odczynników i aparatury laboratoryjnej, sprzętu komputerowego, elektronicznego, biurowego i innych na rzecz SFN do kwoty jednorazowo 10000 zł (dziesięciu tysięcy złotych).
– Jest uprawniony do rozliczania rachunków, podpisywania faktur, pobierania zaliczek i innych w zakresie należnym kierownikom jednostek organizacyjnych stron.
Oświadczenia woli w imieniu SFN składa Kierownik SFN
Kierownik SFN może udzielić pełnomocnictwa władzom każdej ze stron do występowania w imieniu i na rzecz SFN o dotacje z krajowych i zagranicznych aplikacji konkursowych.
Majątek SFN stanowią środki finansowe oraz rzeczowe przekazane przez instytucje założycielskie oraz sponsorów na działalność SFN od dnia powstania SFN do dnia jej likwidacji.
Strony zobowiązują się do finansowania działalności SFN, administrowania oraz pokrycia kosztów związanych z zatrudnieniem przynajmniej jednego pracownika pracującego na rzecz SFN, w tym wszelkich obciążeń publicznoprawnych, w szczególności składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, zgodnie z Rozdziałem 6.
Postanowienia co do wysokości rocznego wsparcia finansowego dla SFN, Strony zobowiązane są przyjąć w formie uchwały Rady nie później niż do końca bieżącego roku na rok następny.
Wydatki związane z funkcjonowaniem SFN nie powinny przekroczyć sumy przeznaczonej przez Radę na działalność SFN oraz funduszy przekazanych SFN przez sponsorów.
Zakupy na rzecz SFN, w tym zwłaszcza zakupy aparatury laboratoryjnej, sprzętu komputerowego i elektronicznego oraz wszelkie zakupy wykraczające poza budżet SFN muszą być konsultowane z Radą Programową.
Strony zgadzają się, by środki trwałe pozyskane od ewentualnych sponsorów na działalność SFN po uzyskaniu pisemnej zgody darczyńców były przekazane Fundacji BioEdukacji;
Strony zgadzają się, by środki finansowe pozyskane z działalności współorganizowanej przez SFN i Fundację BioEdukacji były wpłacane na konto Fundacji BioEdukacji;
Wszystkie umawiające się strony podejmą wspólne działania na rzecz osiągnięcia zadań i celów działalności SFN, a zwłaszcza:
• Zobowiązują się do promowania SFN w materiałach i publikacjach wydawanych w ramach swojej działalności;
• Udostępnią sprzęt, odczynniki i lokale niezbędne do prowadzenia działalności SFN;
• Strony zobowiązują się do finansowego wsparcia działalności SFN
IIMCB zobowiązuje się do:
• Udostępnienia pomieszczenia laboratoryjnego na pracownię SFN i pomieszczenia biurowego na biuro SFN przez cały okres funkcjonowania SFN
• Zapewnienia obsługi księgowej i administracyjnej SFN do realizacji rozpoczętych przed 30.09.2005 (dniem podpisania tego porozumienia) krajowych i zagranicznych grantów
SGGW zobowiązuje się do
• udostępnienia pomieszczenia laboratoryjnego na pracownię SFN
• zapewnienia środków finansowych z przeznaczeniem na utrzymanie i funkcjonowanie biura SFN oraz pracowni SFN na terenie SGGW.
§ 30
IIMCB, IBB, IBD, SGGW zobowiązują się do:
• Pokrycia kosztów związanych z zatrudnieniem przynajmniej jednego pracownika pracującego na rzecz SFN, w tym wszelkich obciążeń publicznoprawnych, w szczególności składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
Fundacja zobowiązuje się do:
• Działań na rzecz pozyskania sponsorów oraz innych źródeł finansowania działalności prowadzonej w ramach SFN
• Współorganizowania działalności SFN, w tym warsztatów, wykładów i innych imprez
• Zapewnienia obsługi księgowej i administracyjnej SFN, z zastrzeżeniem par 28, w tym do:
• Przyjmowania wpłat od uczestników organizowanych przez SFN i Fundację warsztatów i imprez
• Przeznaczania wpłat, o których mowa powyżej, na realizację działań SFN, w tym na wynagrodzenie dla prowadzących zajęcia SFN
Koszty związane z działalnością SFN ponoszone przez umawiające się strony będą rozliczane w ramach księgowości poszczególnych stron.
Rozdział 7. Likwidacja
1. SFN ulega likwidacji na skutek zgodnej woli wszystkich członków Rady wyrażonej w odpowiedniej uchwale zawierającej plan likwidacji.
2. SFN kończy swą działalność po wypełnieniu wszystkich zobowiązań ciążących na niej w dniu likwidacji, jednak nie dłużej niż po 6 miesiącach od dnia podjęcia prze Rade decyzji o likwidacji.
Rada Programowa SFN rozporządza środkami finansowymi i majątkowymi pozostałymi po likwidacji SFN.
Zmiany w porozumieniu może dokonać Rada Programowa SFN za zgodą Kierownika, jednomyślnie, w formie pisemnej.
Rada może podjąć decyzję o przystąpieniu nowej strony do porozumienia jednomyślnie, na mocy aneksu do niniejszego porozumienia. Przedstawiciel nowej strony wchodzi w skład Rady z dniem podpisania aneksu do niniejszego porozumienia
Rezygnacja strony z udziału w porozumieniu musi nastąpić w formie pisemnej, podpisana przez przewodniczącego Rady.
Jeśli stroną odstępującą od umowy jest IIMCB – Rada przy obecności wszystkich członków, zwykłą większością głosów wybiera nowego przewodniczącego w terminie 1 miesiąca od daty odstąpienia od porozumienia.
Niniejsze porozumienie zostało zawarte w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Wszelkie zmiany wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Porozumienie sporządzono w pięciu egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Podpisy:
Prof. dr hab. Jacek Kuźnicki, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie
Prof. dr hab. Agnieszka Dobrzyń, Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie
Prof. dr hab. Piotr Zielenkiewicz, Instytut Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie
Prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego
Prof. dr hab. Magdalena Fikus, członkini honorowa