Miejsce zbrodni – kryminalne zagadki BioCEN

To nowatorskie warsztaty laboratoryjne dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ich nauczycieli, których motywem przewodnim są metody biologii molekularnej używane w laboratorium kryminalistycznym. Za pomocą dramy z wcieleniem w rolę detektywów i pasjonującej historii z miejsca zbrodni, w którą zostają wciągnięci uczestnicy warsztatów, a następnie samodzielnej pracy laboratoryjnej, która jest podstawowym komponentem zajęć, uczestnicy nie tylko będą mieli okazję rozwiązać zaskakującą kryminalną łamigłówkę, ale uzyskają wiedzę z dziedziny biologii komórki, histologii, genetyki,  kryminalistyki i chemii środowiskowej, jak również o badaniach i eksperymentach, które do tej wiedzy doprowadziły oraz tych, które umożliwiają posługiwanie się nią w pracy detektywów. Czas trwania: 2 godziny zegarowe.

Zajęcia przy pomocy dobrej zabawy umożliwią popularyzację badań nad analizą DNA, dziedziczeniem, a także analizą chemiczną próbek ze środowiska.

Uczestnicy zajęć nabędą niezbędne umiejętności do samodzielnego wykonania analizy śladów, analizy DNA, testów genetycznych, prostych doświadczeń chemicznych, co w oczywisty sposób zwiększy ich zrozumienie dla metody naukowej i istoty badań eksperymentalnych. Proponowane warsztaty są metodą na popularyzację specjalistycznej wiedzy z dziedziny kryminalistyki, genetyki człowieka, chemii środowiskowej – niezbędnej do zrozumienia w jaki sposób działają współcześni detektywi i jak zbierane są dowody.

Warsztat współfinansowany przez Polską Akademię Nauk

fot. Piotr Horodyński